FAQ

FAMILY CHALLENGE – RODZINNE BIEGI NA ORIENTACJĘ
Czy w imprezie mogą brać udział tylko rodziny?

Family Challenge to rodzinny bieg na orientację, ale może do niego dołączyć każdy. Nie trzeba w nim startować jako rodzina, można wziąć udział w grupie znajomych, przyjaciół, w zespole firmowym, ale również indywidualnie.

Czy dzieci mogą startować samodzielnie?

Zgodnie z regulaminem osoby poniżej osiemnastego roku życia mogą uczestniczyć w imprezie wyłącznie pod stałą opieką i za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, a na trasie cały czas muszą być pod nadzorem osób dorosłych.

Gdzie można zgłaszać się na zawody?

Na zawody można zgłaszać się na dwa sposoby. Najlepiej przez formularz na stronie internetowej familychallenge.pl. Lista startowa zamykana jest na siedem dni przed każdą edycją. Gwarantuje to udział w imprezie i pełne świadczenia.
W wypadu, gdyby ktoś nie był pewny swojego udziału albo za późno dowiedział się o wydarzeniu, jest jeszcze możliwość zgłoszenia się bezpośrednio na miejscu w dniu imprezy, w biurze zawodów. Jednak w takim wypadku start jest możliwy tylko w razie wolnych miejsc. Dlatego zachęcamy do zgłaszania się wcześniej.

Czy potrzebny jest kompas do pokonania trasy?

Formuła biegu jest tak opracowana, że punkty kontrolne będą się znajdować we w miarę łatwych miejscach. W związku z tym korzystanie z kompasu nie jest niezbędne. Trzymanie się ścieżek i punktów orientacyjnych wystarczy, żeby móc się odnaleźć. Jednak jeżeli ktoś ma ochotę, umie albo chce się nauczyć używać kompasu, jak najbardziej można go wziąć.

Kiedy będzie opublikowana trasa i mapy?

Trasa do biegu na orientację i ustawienie punktów kontrolnych są zawsze owiane tajemnicą aż do chwili startu. Każdy uczestnik i każdy zespół otrzymuje mapę na minutę przed rozpoczęciem biegu. Wtedy może się z nią zapoznać i ruszyć wybraną przez siebie trasę.

Jakie są dystanse do pokonania?

Na każdej imprezie będą trzy trasy do wyboru:

  • Tuptuś – to najkrótsza i najłatwiejsza trasa na imprezie. Jej długość to ok. 1–2 km. Do odnalezienia będzie ok. 10 punktów kontrolnych. Punkty będą się znajdować w bardzo łatwych do odnalezienia miejscach – zwykle blisko ścieżek.Polecamy ją jako spacer, zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi, z dziećmi w wózkach i osobom z niepełnosprawnościami.
  • Włóczykij – to trasa średnia i zróżnicowana o długości ok. 3–4 km. Do odnalezienia ok. 20 punktów kontrolnych. Większość z nich będzie zlokalizowana w miejscach łatwo dostępnych, choć kilka może być umiejscowionych w terenie (poza ścieżkami). Na tej trasie będą dobrze się bawić zwłaszcza ci, którzy mają już opanowane podstawowe umiejętności posługiwania się mapa.
  • Pędziwiatr – najdłuższa i najtrudniejsza trasa, na ok. 4–5 km. Do odnalezienia ok. 30 punktów kontrolnych. Część z nich będzie się znajdować w miejscach trudniej dostępnych lub wymagających lepszej orientacji w terenie. To dobra trasa dla aktywnych i lubiących wyzwania. Albo cierpliwych 😉

Każdy może wybrać trasy adekwatnie do swoich sił, umiejętności i tego, jak długo chce je pokonywać.

Czy jeśli ktoś nie chce biegać, może brać udział w zawodach?

Impreza ma charakter rekreacyjny i może w niej udział wziąć każdy. Zarówno ci, którzy chcą biegać bardziej sportowo, jak i ci, którzy wolą to zrobić rekreacyjnie, zrobić sobie spacer i dobrze się bawić. Tempo pokonania trasy jest dowolne, każdy sam ustala, w jakim czasie chce ją pokonać. Można potraktować to bardziej sportowo, ale również iść we własnym tempie, przygotować sobie kanapki i zrobić przerwę. Ważne, żeby przed limitem czasu, czyli do godziny 14:30, pojawić się na mecie, ponieważ o tej godzinie jest ona zamykana.

O której jest start?

Starty zaczynają się o godzinie 11:00 i co minutę na trasę wypuszczani są kolejni uczestnicy. Sędzia przydziela każdej drużynie dokładny czas rozpoczęcia biegu. W związku z tym, ten jest znany dopiero wtedy, gdy zespół pojawi się już w biurze zawodów, a potem na starcie imprezy.

Ile punktów kontrolnych trzeba odnaleźć?

Dokładna informacja o liczbie punktów kontrolnych również będzie umieszczona na mapie. Na każdej trasie przewidziana będzie inna liczba punktów, jednak możecie się przygotować, że:

  • trasa Tuptuś to ok. 10 punktów kontrolnych.
  • trasa Włóczykij to ok. 20 punktów kontrolnych.
  • trasa Pędziwiatr to ok. 30 punktów kontrolnych.
Jak pokonywać trasę?

Na wszystkich edycjach w lesie rozstawionych będzie ok. 30 punktów kontrolnych. Każdy zespół sam będzie mógł wybrać, do których punktów kontrolnych chce dotrzeć. Przykładowo, jeżeli na trasie najkrótszej Tuptuś będzie do znalezienia 12 punktów kontrolnych, to uczestnicy sami wybierają spośród 30 rozmieszczonych na mapie te 12, które chcą odwiedzić. Nie można mniej. Można więcej, ale zaliczone i tak będą tylko te, które są przewidziane dla takiej trasy. Kolejność pokonywania trasy i odnajdywania punktów kontrolnych jest dowolna i zależy tylko i wyłącznie od Was.

Jeśli nigdy nie startowałem z mapą i kompasem, czy mogę wystartować, czy to jest trudne?

W naszej imprezie wystartować może każdy (nie są to zawody sportowe, rankingowe, formuła jest rekreacyjna, bardziej zabawowa). Nie są one trudne technicznie. Są pod względem długości i trudności dostosowane do wieku i umiejętności uczestników. Także osoby, które nigdy wcześniej nie brały udziału w tego typu imprezach, jak najbardziej mogą wziąć w nich udział. W centrum wydarzenia będzie utworzony punkt informacyjny, w którym będziecie mogli się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego, jak wygląda mapa do biegów na orientację, jak z niej korzystać i jak potwierdzać punkty kontrolne tak, aby dobrze bawić się w terenie.

Czy na imprezie będzie prowadzony pomiar czasu?

Będzie prowadzony pomiar czasu, jednak impreza ma charakter rekreacyjny. Nie ma rankingu i nie są przewidziane żadne nagrody dla osób, które jako pierwsze ukończą dane trasy. Zostanie opublikowana lista z czasami, ale bardziej ma to wymiar informacyjny, jako ciekawostka z pokonania trasy. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa, a nie szybkość ukończenia biegu.

Jak wygląda sama impreza?

Impreza składa się z dwóch części:

Strefa sportowa

Bieg na orientację, w którym każdy ma szansę spróbować swoich sił. Pokonujecie wybraną trasę w dogodnym dla siebie tempie, potwierdzając obecność na punktach kontrolnych. Stopień trudności i długości tras są zaplanowane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie – rodziny z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, osoby starsze lub poruszające się na wózkach. Na początku biegu dostajecie mapę z zaznaczonym startem i metą oraz punktami kontrolnymi. Znaleziony punkt kontrolny zaznaczacie na specjalnej karcie.

Strefa edukacji i zabawy

Część otwarta dla wszystkich, także dla tych, którzy nie uczestniczą w biegu na orientację. Tutaj możecie wspólnie odpoczywać, eksperymentować i dobrze się bawić. Na specjalnych stanowiskach przygotujemy dla Was różne atrakcje: zabawy drużynowe, pokazy, zabawy z chustą animacyjną, warsztaty plastyczne i rękodzieła, malowanie twarzy i wiele wiele innych. Tutaj każdy – i duży, i mały – znajdzie coś dla siebie.

Od jakiego wieku dzieci mogą brać udział w imprezie?

Biegi na orientację są taką formą zabawy rekreacyjnej, w której nie ma ograniczeń wiekowych. Można zabrać ze sobą nawet najmniejsze dzieci w wózkach, które będą po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu. Śmiało można zabrać małe dzieci, które mogą spacerować czy biegać. Mogą też być tam osoby dorosłe i seniorzy. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, zapraszamy wszystkich do świetnej zabawy. Należy jednak pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiednią długość trasy, oceniając możliwości dziecka.

Jak można otrzymać zniżkę na zawody w opłacie startowej?

Uczestnicy mogą skorzystać ze zniżek w opłacie startowej. Przewidziane zniżki to:

  • zniżka w wysokości 20% opłaty startowej dla:
    • rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny lub Gdańską Kartę Dużej Rodziny,
    • osób niepełnosprawnych i ich opiekunów (jeden opiekun na jedną osobę niepełnosprawną).

Aby otrzymać zniżkę, należy w momencie rejestracji wybrać rodzaj zniżki oraz wpisać odpowiedni numer uprawnienia (karty albo orzeczenia).

Jak duże mogą być zespoły?

Nie ma ograniczeń. Można startować indywidualnie lub w dowolnej wielkości zespole. Mogą to być dwie osoby, pięć lub nawet dziesięć. Ważne, żeby na trasie imprezy dzieci do lat 18 stale były pod opieką osób dorosłych.

Jak wygląda punkt kontrolny?

Zgodnie z zasadami biegów na orientację punkt kontrolny w lesie oznakowany jest biało-pomarańczowym lampionem i wyposażony w perforatory, czyli takie nietypowe dziurkacze.

Jak potwierdzić znalezienie punktu kontrolnego?

Na każdej trasie będzie do odnalezienia jakaś liczba punktów kontrolnych. Zadaniem uczestników jest dotarcie do tego miejsca, sprawdzenie, czy to jest właściwy punkt kontrolny, i podbicie perforatorem, czyli znajdującym się tam dziurkaczem, odpowiednią kratkę na karcie startowej, dostawanej przed rozpoczęciem wyścigu. Zawsze ostatnim punktem kontrolnym jest punkt numer 99, który znajduje się bardzo blisko mety.

Czy w imprezie mogą brać udział małe dzieci i osoby niepełnosprawne?

Wszystkie imprezy odbywają się w parkach, które mają alejki i ścieżki, a same trasy są tak zaplanowane i mają tak oznakowane punkty kontrolne, że bez problemu można dotrzeć do większości z nich, także z dziećmi w wózkach. Osoby niepełnosprawne, które mają problemy z poruszaniem się, także mogą bez problemu tam dotrzeć. Uczestnicy sami wybierają punkty i mogą wybrać te, które są zlokalizowane na ścieżce czy w łatwo dostępnym miejscu, żeby było im wygodnie tam dotrzeć. Dla najmłodszych dzieci i osób niepełnosprawnych sugerujemy wybranie trasy Tuptuś, która będzie miała najmniej punktów kontrolnych i tyle ich będzie w miejscach łatwo dostępnych, żeby można było ukończyć bieg bez najmniejszego problemu.

Co zrobić, jeśli ktoś się zgubi?

Imprezy odbywają się w parkach miejskich. W związku z tym nawet jeżeli ktoś się zgubi w parku, nie jest to duża przestrzeń, spokojnie będzie w stanie się sam odnaleźć i zlokalizować. W razie czego, nawet po kilku, kilkunastu minutach marszu jakąkolwiek drogą, dojdzie do głównej drogi czy ulicy i będzie mógł dotrzeć potem do mety.

Czy można robić przerwy w pokonywaniu trasy?

Od momentu startu do dotarcia do mety zawodnicy sami planują, w jakim tempie chcą pokonywać trasę, więc mogą robić sobie dowolną ilość przerw. Czas pokonania tej trasy jest liczony, ale nie jest on najważniejszy na imprezie.
Natomiast przerwy można robić tylko na trasie. Jeżeli ktoś z niej zejdzie i opuści teren imprezy, zrezygnuje z dalszego udziału i nie ma możliwości powrotu na trasę. Podjęcie decyzji o zejściu z trasy wiąże się z koniecznością dotarcia do mety i poinformowania o tym organizatora.

CROSS KAJAKOWY WOKÓŁ WYSPY SOBIESZEWSKIEJ
Czy w imprezie mogą brać udział tylko rodziny?

W Crossie nie trzeba startować jako rodzina, można wziąć udział w grupie znajomych, przyjaciół, w zespole firmowym, ale również indywidualnie.

Czy dzieci mogą startować samodzielnie?

Zgodnie z regulaminem osoby poniżej osiemnastego roku życia mogą uczestniczyć w imprezie wyłącznie pod stałą opieką i za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, a na trasie cały czas muszą być pod nadzorem osób dorosłych.

Gdzie można zgłaszać się na zawody?

Na zawody można zgłaszać się na dwa sposoby. Najlepiej przez formularz na stronie internetowej familychallenge.pl. Gwarantuje to udział w imprezie i pełne świadczenia. W wypadu, gdyby ktoś nie był pewny swojego udziału albo za późno dowiedział się o wydarzeniu, jest jeszcze możliwość zgłoszenia się bezpośrednio na miejscu w dniu imprezy, w biurze zawodów. Jednak w takim wypadku start jest możliwy tylko w razie wolnych miejsc. Dlatego zachęcamy do zgłaszania się wcześniej.

Czy po starcie można zmienić trasę?

Nie, nie ma takiej możliwości.

Czy trzeba mieć własny kajak?

Nie. Zapewniamy pulę 50 dwuosobowych kajaków z osprzętem. Dlatego ustalamy limit osób na imprezę: 100 osób.

Czy można wystartować na własnym kajaku?

Tak. Musi on jednak spełniać wszystkie warunki określone w Regulaminie:
– w takim przypadku zespół musi sam zabezpieczyć sobie komplet wyposażenia, tj. kajak wraz z pełnym osprzętem (wiosła i atestowane kamizelki asekuracyjne).
– każdy kajak musi być prawidłowo zabezpieczony przed zatonięciem – możliwe jest umieszczenie w kajaku pojemników (np. butelek, styropianu) o wyporności minimum 5 litrów.
– własne kajaki należy zgłosić do obsługi sędziowskiej niezwłocznie po rejestracji w Biurze Imprezy w czasie umożliwiającym ich sprawdzenie.

Czy w 1 kajaku może płynąć dwoje dzieci?

Nie. W każdym kajaku przynajmniej 1 osoba musi być pełnoletnia.

O której jest start?

Start zaczyna się o godzinie 11:00.

Czy trzeba samemu wykupywać ubezpieczenie NNW?

Nie. Organizator wykupuje ubezpieczenie NNW dla każdego uczestnika imprezy.

Jak pokonywać trasę?

Na wszystkich edycjach w lesie rozstawionych będzie ok. 30 punktów kontrolnych. Każdy zespół sam będzie mógł wybrać, do których punktów kontrolnych chce dotrzeć. Przykładowo, jeżeli na trasie najkrótszej Tuptuś będzie do znalezienia 12 punktów kontrolnych, to uczestnicy sami wybierają spośród 30 rozmieszczonych na mapie te 12, które chcą odwiedzić. Nie można mniej. Można więcej, ale zaliczone i tak będą tylko te, które są przewidziane dla takiej trasy. Kolejność pokonywania trasy i odnajdywania punktów kontrolnych jest dowolna i zależy tylko i wyłącznie od Was.

Czy dla zwycięzców będą przewidziane nagrody?

Tak. Dla najlepszych zespołów, za miejsca 1-3, we wszystkich kategoriach przewidziane są nagrody, dyplomy i medale.

Jestem pełnoletni. Czy podczas pokonywania trasy muszę mieć kapok?

Tak. Każda osoba, bez względu na wiek i umiejętności pływackie, musi mieć podczas imprezy kapok.

Czy żeby wystartować w zawodach, muszę umieć pływać?

Każdy dorosły uczestnik powinien posiadać umiejętność pływania, pozwalającą przepłynąć minimum 200 m i doholowania kajaka do brzegu oddalonego o 50 m.

Jak można otrzymać zniżkę na zawody w opłacie startowej?

Aby otrzymać zniżkę podczas rejestracji przez formularz internetowy, należy w momencie rejestracji wybrać rodzaj zniżki. Zniżki w dniu imprezy w Biurze Imprezy będą naliczane na podstawie okazanych dokumentów.